Güneşli ve basit: Rusya, Down Sendromlu Uluslararası İnsan Günü'nü kutladı

21 Mart, Down Sendromlu bir kişi için dünya çapında bir gün. 2005 yılında kurulan tarih, Rusya bu gün 2011 yılında katıldı. Bu gün için takvimde var toplum diğer özel çocuklara ve yetişkinlere dikkat etti.

Down sendromu pek bir hastalık değildir. Bu yüzden böyle bir tanı alan çocukların hasta değil, “güneşli”, “masum” olarak adlandırılmaları gerekir.

Sendrom, kromozomal seviyede gelişir ve 21 çiftte ekstra kromozom varlığından kaynaklanır, üçüncü - trizomi gelişir. Bu nedenle böyle bir tarih, her yılın üçüncü ayının 21-21 Mart tarihlerinde seçilir.

Moğolit'e benzeyen özel görünümüne rağmen, yüzü biraz düzleşmiş görünüyor, boynunda ek kıvrımlar var, eklemler aşırı hareketli ve kas az gelişmişliği gözleniyor.

"Güneşli" çocuklar diğerlerinden daha yavaş gelişir, ancak tamamen öğrenme ve yaratıcılık yeteneğine sahiptirler. Böyle bir teşhisi sahip tüm çocuklar inanılmaz iyi mizah, hoşgörü ve sadelik ile ayırt edilir, genel olarak ebeveynleri ve insanları için muazzam aşk. Hiçbir zaman Down sendromlu bir kişi kötü, saldırgan değildir.

Önemli tarih arifesinde, Rus bilim adamları Down sendromlu bir bebek sahibi olma olasılığını etkileyen faktörler. DEA Novosti'ye göre, böyle bir bebek kesinlikle herhangi bir ailede doğabilir, ırk ve sosyal durum onu ​​etkiler. Ana faktör annemin yaşı. 40 yaşına kadar olan kadınlar için bu olasılık otuz yaşına göre 9 kat artmaktadır. 30 yaşından büyük kadınlar için bu riskin 1: 1000, 40'ta ise 9: 1000 olduğu tahmin edilmektedir.

Rusya'da bir doğum öncesi tarama programı uygulanmış ve yürürlükte olup, doğum öncesi kliniğine kayıtlı tüm kadınlara uygulanmaktadır. Gebeliğin ilk ve ikinci trimesterinde, olası belirteçlerin ultrasonla ve ayrıca kan testlerinin sonucuyla saptanması mümkündür. Taramanın bir parçası olarak, sendromlu bir çocuğa sahip olma riskinin belirli bir kadında ne kadar yüksek olduğunu varsaymak mümkündür.

TV sunucusu Evelina Blödance'in çocuğunun kromozomal bir anormallikle doğacağını gösteren bu gösterim. Ancak kürtaj yaptırmadı ve harika bir çocuk olan Semen doğdu. Tarihin arifesinde, 49 yaşındaki Evelina, Lots of Socks adında ve "Çok fazla çorap" olarak adlandırılan bir flaş çetesini başlattı. Katılımcılar, herkesin hoşuna gitmeyen insanlara halkın dikkatini çekmek için parlak ama farklı çoraplar giyerler.

Eylem, TV sunucusu Ekaterina Strizhenova, şarkıcı Olga Orlova, Zapashny kardeşler ve diğer birçok yıldız tarafından desteklendi.

Ayrıca Rusya'da bugün bir hashtag ile büyük bir flash mob başlattı # her zamanBinlerce sıradan Rus’un yanı sıra birçok sinema, pop, tiyatro ve yıldız yıldızının katılımıyla gerçekleşti. Özü aynıdır - günü farklı parlak çoraplarla geçirmek, başkalarının dikkatini çekmek, nedenini sormalarını istemek ve buna cevap olarak hepimiz farklıyız ve tamamen normal.

gebelik

gelişme

sağlık