Rusya Sağlık Bakanlığı, doktorların çocuğun cinsiyetini belirlemek için hamile kadınlardan para almasını yasakladı.

Rusya Sağlık Bakanlığı Çocuğun cinsiyetini ultrason ile belirlemek için hamile annelerden para almak yasaklandı. Sağlık kurumlarına verilen hizmet, ücretli sağlık hizmetlerinin sicilinden hariç tutulmalıdır.

Bunun nedeni, farklı bölgelerin sakinlerinden gelen çok sayıdaki şikayetlerdi - hamilelik sırasında ultrason doğum öncesi kliniklerinde birkaç kez ücretsiz olarak yapılıyordu, ancak bir kadının çocuğunu hangi çocuğun beklediğini öğrenmesi için, fazladan ödeme yapmanız gerekiyor - 300 ila 800 ruble (bağlı olarak) bölgeden).

Sağlık Bakanlığı uygulamanın yanlış olduğunu düşündü ve hamile kadınlar tam olarak ücretsiz tıbbi bakım almalı.

ayrıca Ultrason muayenesinde bir koca veya ebeveynin varlığı için ayrı bir ücret talep edilmesi yasaktır. (bazı tıbbi kurumlar bunun için para aldı).

Kadınların şikayetleri daha önce bölgesel ve bölgesel Sağlık Bakanlıklarına gönderildi, ancak evrensel bir cevap her zaman oradan geliyordu - çocuğun cinsiyeti öngörücü bir değere sahip değildi ve bu nedenle zorunlu muayeneye dahil edilmedi, ücret yasal olarak alındı.

Şimdi tüm doğum öncesi kliniklerinde perinatal merkezler, çocuğun cinsiyeti için para almamak için tek bir gereklilik tesis edilecektir. Rusya Sağlık Bakanlığı'nın emri, özel klinikler için geçerli değildir.

gebelik

gelişme

sağlık